کوچه ی پرستاری...پلاک 46

درختان خشک و عریان بودند، آسمان ابری شاید هم صاف و بی ابر بود. وقتی در دومین ماه سرد سال به هم ملحق شدیم و چهل و ششمین فصل کتاب عشق پرستاری را آغاز نمودیم، با هم عهد بستیم همچون درختان، سبز شویم و در لباس سفید محبت ناجیان عشق باشیم.

این وبلاگ کاری است از دانشجویان دوره 46 پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران.

روز جهانی زن

پنجشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۰، ۱۱:۴۷ ق.ظ
دوستان خوبم

کمتر کسی خبر داره که امروز یعنی هشتم مارس، روز جهانی زن هستش به همین دلیل من به جای خودم و تمام کسانی که تحمل ظلم و تبعیض را در تمامی سطوحش خصوصا در حق زنان ندارند و در جهت اصلاحش سخت تلاش می کنند به دوستانم و تمام زنان دنیا تبریک میگم......

متاسفانه خیلی از ظلم های که در ایران به زنان روا داشته میشه نتیجه کج فهمی از متون دین هستش امیدوارم که حداقل بتونیم تفکرات رسوب کرده و تبعیض آمیز دینی را از بین برده و به جای جنبه های خشک فقهی دین به وجهه اخلاقی دینمان روی آوریم...

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۰/۱۲/۱۸
دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی تهران

نظرات  (۲۴)

آقای رضایی وااااااااااقعا دستون درد نکنه که این روزو یادآوری فرمودید
من هم این روزو به تمام زنان عالم تبریک عرض میکنم
۱۹ اسفند ۹۰ ، ۱۰:۰۲ محمدقلی زاده
ممنون که یاد آور شدی که دیروز روز زن بوده!ولی زن مقامش آنقدر بالاست که همه ی روز ها را بنامش بکنی باز در حقش اجحاف کردی !اینکه میگویم اغراق نیست متون آسمانی ما شیعیان را هم همین را یادر آور میکند آنجا که پیامبر دستهای فاطمه دختر کوچکش را بوسه میزند مقام زن معلوم میشود آنجا که میگوید بهشت زیر پای مادران است حق زن معلوم میشود ولی افسوس در جهان مظلوم:
بقول دکتر شریعتی:
زن عشق می کارد و کینه درو می کند…
دیه اش نصف دیه توست و مجازات زنایش با تو برابر…
می تواند تنها یک همسر داشته باشد
و تو مختار به داشتن چهار همسرهستی ….
برای ازدواجش ــ در هر سنی ـ اجازه ولی لازم است
و تو هر زمانی بخواهی به لطف قانونگذار میتوانی ازدواج کنی …
در محبسی به نام بکارت زندانی است و تو …
او کتک می خورد و تو محاکمه نمی شوی …
او می زاید و تو برای فرزندش نام انتخاب می کنی….
او درد می کشد و تو نگرانی که کودک دختر نباشد ….
او بی خوابی می کشد و تو خواب حوریان بهشتی را می بینی ….
او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و هر روز او متولد میشود؛ عاشق می شود؛ مادر می شود؛
پیر می شود و میمیرد…
و قرن هاست که او؛ عشق می کارد و کینه درو می کند
چرا که در چین و شیارهای صورت مردش به جای گذشت،
زمان جوانی بر باد رفته اش را می بیند و در قدم های لرزان مردش؛
گام های شتابزده جوانی برای رفتن و درد های منقطع قلب مرد؛
سینه ای را به یاد می اورد که تهی از دل بوده و پیری مرد رفتن و فقط رفتن را در دل او زنده می کند…
و اینها همه کینه است که کاشته می شود در قلب مالامال از درد…!
و این رنج است
((واقعا عشق می کارد کینه درو میکند))
خیلی ممنون !
با من بی کس تنها شده یارا تو بمان
همه رفتند از این خانه خدا را تو بمان
من بی برگ خزان دیده دگر رفتنی ام
تو همه بار و بری تازه بهارا تو بمان
داغ و درد است همه نقش و نگار دل من
بنگر این نقش به خون شسته نگارا تو بمان
زین بیابان گذری نیست سواران را لیک
دل ما خوش به فریبی است‌، غبارا تو بمان
هر دم از حلقه ی عشاق پریشانی رفت
به سر زلف بتان سلسله دارا تو بمان
که سر سبز تو خوش باد کنارا تو بمان.
۲۰ اسفند ۹۰ ، ۱۰:۴۱ پرستار باشی
سلام من هم روز زن رو به همه عالم تبریک می گم حتی به همه ی مردان.
لازم دانستم کامنت محمد قلی زاده را که از زبان دکتر شریعتی نوشته بود نقد کنم.
زن مادر می شود و من پدر
اگر نقش مادر را در جهان مظلوم امروزی خدمت کار خانه بدانی و نقش مرد را کارت اعتباری.من ترجیح می دهم خدمتکار باشم تا کارت اعتباری اینگونه مفید ترم.

زن پشتی دارد پر از اعتبار و قدرت .تا پدر و برادر و شوهر و فرزندی دارد تنها نمی ماند اما مرد چه؟زنش یا مادرش را که از دست می دهد بی کس می شود.
بیشترین نقش را در تربیت کودک زن دارد اما تمام پلیدی های کودک در انتها به نام پدرش تمام خواهد شد.
زنان سازمانهای حمایت کننده دارند اما مردان را چه کسی حمایت می کند.
زنان مجله ی زن روز دارند اما چند نسخه مجله مرد روز چاپ شده است
زنان مردان را در ابتدا با عشوه هایشان فریب می دهند و در ادامه با مهریه بالا آنهارا اسیر خود می کنند.
چرا کسی هنوز حاضر نشده است آماری بدهد و ببیند روزانه چند مرد از دست خانم هایشان کتک می خورند چون مردان غرور دارند کتک ها و زخم زبان های زنانشان را در دل می ریزند.
و چراکسی نیست که امار بگیرد و ببیند چند مرد توسط خانم هایشان به دلایل ذمختلف بیرون انداخته شده اند؟
هیچ کس نمی پرسد که چرا خیلی از آقایان حداقل دو شیفت و گاها 3 شیفت کار می کنندو...
حال مردان مظلوم ترند یا زنان؟
مری بابت یادآوری و اینکه جناب پرستار باشی، این قدر مطلق همه چیز رو در نظر نگیرید... در کل مشخصه که در جامعه ما خانم ها مطلوم ترند!
۲۱ اسفند ۹۰ ، ۰۸:۱۳ محمدقلی زاده
در جواب پرستار باشی:اول حرف دکتر شریعتی را درست بخوان فرموده :او مادر می شود و همه جا می پرسند نام پدر …
و به نظر من:
این بدترین ظلم است ماها که شیعه هستیم باید عمق این سخن را دریابیم ما که اهل بیت را بنام فاطمه مینامیم و میگویم فاطمه از تبار محمد ادامه داره ولایت بوده، ما که میگویم فاطمه ابیها و بعلها وبنوها وپدر و شوهر و فرزندان فاطمه را با فاطمه معرفی میکنیم و این مقام زن است تا بزنان جامعه ی خود میرسیم آنها را کوچک میشماریم چرا باید اینقدر زن را کوچک کنیم چرا باید به او با دیدحقیرانه بنگریم تو بعنوان یک مرد چقدر حاضری درد لحظه ی شکوفه زدن یک نوزاد را تحمل کنی؟ نمیدانم کاری کردی که رک سخن بگویم !امان از دست جهالت میبینی (البته منظورم شما نیستی منظورم جامعست و مجریان دین)زن به چه امیدی به این دین دل ببندد.ماها دین خدارا هم تحریف میکنیم. خواستم برای زن امروزی جامعه سکولار را مثال بزنم باز دیدم همان بردگی و حقارت :زن ابزار شده برای تبلیغ ،برای اقتصاد و مصرف گرایی !
خواستیم به زن آزادی بدهیم و او را از آشپزخانه و کهنه شویی نجاتش دهیم و به او راه دادیم تا به جامعه راه پیدا کند ولی الان بیشتر از مرد کارمیکند و دقیق کار میکند در عوض کمتر از او حقوق میدهیم کمتر تحویلش میگیریم اگر پیشرفتی در جامعهست بخاطر زنست چه مستقیم با حضور در جامعه و چه غیر مستقیم با تربیت فرزندان جامعه ساز !
بقول پروین اعتصامی:
از چه نسوان از حقوق خویشتن بی بهره اند
نام این قوم از چه ،دور افتاده از هر دفتری/
دامن مادر ،نخست آموزگار کودکست
طفل دانشور،کجا پرورده نادان مادری/
باز چقدر حقیرش میکنی و میگویی پدر دارد مادر دارد و برادر پس مگر ارزش و منزلتش به این هاست بخودش ارزش بده. مگر تو وقتی از خودت تعریف میکنی پدرت را مثال میزنی، اگر جوابت مثبت است کاملا در اشتباهی! ببین خودت چه چیز داری، آنوقت افتخار زن را بداشتن چنین پشتوانه ی میدانی؟

ادامه در کامنت بعدی
۲۱ اسفند ۹۰ ، ۰۸:۱۷ محمدقلی زاده
...گفتی پلیدهای کودک به پدرش میخورد، بگذار بخورد، همانطور که مادرش از طفولیت در شبهای دراز از بیخوابی کودکش خواب ندارد و بهترین لحظات جوانی اش را بپای بزرگ کردن این کودک صرف میکند دیگر پلیدهای کودک نیز به او بخورد بس مظلومتر میشود!!
زن مگر خدا نکرده حیوانست از او حمایت کنند در آن سازمان چه کسانی از این زنها حمایت میکنند باز چند تا مرد ،اینست ستاد حمایت از حقوق زن !همینکه بنامش ستاد میزنی معلوم است چقدر کوچکش کردی!
گفتی مجله روز زن مجله چه دردی از زن دوا میکند وقتی قانون را بر علیهش میرانیم مجله بچه کارش بیاید!اگر مجله زدن بنامش دردی از او دوا میکرد الان مردها صدتا از این مجله ها داشتن!
گفتی ابتدا مرد را فریب میدهند، زنها دنبال قلبی میگردند تا بدان تکیه کنند ولی همین قلب خون آشام جوانیشان میشود!
و اما مهریه اگر مردها تنوع طلب نبودن زنها هیچوقت بدنبال مهریه ی بالا نمیرفتند مردها برای زن قیمت گذاشتند و این مهریه مهر و عشقی برای او نمی شود بلکه سرکوبی میشود برای آزادی بیانش در خانه ی مرد!
در رابطه با کتک خوردن زنها از مردهایشان آنقدر آمار زیاد است که وقت نمیکنند به مردان کتک خور نیز بپردازندو تازه ترم پیش در کلاس اندیشه چنان زن را حقیر کرد که من افسوس خوردم مرد باید برای هوسش زن را بزند مطمئن باشیدخدا عادل است ما قانون بر علیهش طرح میکنیم بعضی از ادیان را بخاطر ظاهر نگری در آیات سرزنش میکنیم چرا خود آیات را ظاهری مینگریم !
گفتی مردان غرور دارند پس باید غرور زن را بشکند و او را حقیرش کند؟؟
گفتی شیفت !اگر تو حاضر شدی یک روز از یک نوزاد نگهداری کنی و خودت را چنان با او ادابته کنی که به شادیهاش یخندی و به غم هایش گریه کنی و از وجودت به او شیر بدهی من هم شیفت دادن مردها را مطرح میکنم ولی باور کن اگر مرد شیفت میدهد ولی زن شیفتها میدهد دم برنمی آورد برای بزرگ کردن کودک و نوزاد تو
حال زن حقیر شده یا مرد؟؟
و من در ترم دو یک حرف زدم در متن تاج بندگی که الان در وبلاگ موجوده، بمناسبت روز دختر نوشته بودم و هنوز برآن عقیده ام :زنها ستون و تکیه گاه جامعه هسنتد"
بابا آدم بودن چه دخلی به زن یا مرد بودن داره؟
چرا همش می خواین به همدیگه بپرین؟
چرا نظرات شخصی خودتونو به پای دین می نویسین؟
چرا فقط دنبال متهم کردن همدیگه ایم؟
چرا نمی تونیم حرفامو طوری بزنیم که به دیگران بر نخوره؟
چرا چرا؟
چرا...
...
مرسیییییییییی از توجه مردان خوب


تا باشه از این مردهای خوب!!!
۲۲ اسفند ۹۰ ، ۱۲:۴۰ پرستار باشی
محمد جان از این که در بیشتر موارد مرا آچمز کردی بهت تبریک می گم.من قبول دارم که در بسیاری از موارد در نوشته ام پایم را از گلیم عدالت فراتر قرار داده ام اما هنوز دست از تمام حرفهایم برنداشته ام و نوشته های من پاسخی بود به گفته های دکتر شریعتی .امیدوارم تنشون در قبر نلرزیده باشه. اما دوست دارم قضیه را از سوییی دیگر نیز ببینی. در انقلاب صنعتی گفتند زنان دچار ظلم و تبعیض شده اند ما مردان قبول کردیم و این قبول کردنمان را به این معنا تلقی کردند که به خودمان تقریبا اصلا ظلم نمی شود.ما هم باورمان شد و حقوق خودمان را فراموش کردیم .به زنان حق هایی دادیم که بیکاری مردان و افزایش کارهای زنان و عدم حمایت شوهرها توسط زنان از نتایج آن بود .زن این قدر صاحب وظیفه شد که مردان بیکار شدند و تربیت بچه ها نیز به رسانه ها سپرده شد.در این شرایط وانفسا سوال من این است چه کسی زنان را به اجبار وارد کارهای مردانه و تبلیغاتی کرده است؟ آیا حقوق این زنان به خاطر انتخاب های اشتباه خودشان پایمال نشده است؟من عقیده دارم بیشتر ظلمی که به زنان شده است علتش خودشان بوده اند. نظر شما چیست؟
۲۲ اسفند ۹۰ ، ۱۲:۵۶ پرستار باشی
در جواب میکو : از شما سوال هیی باید بپرسم:
1-آیا تنها در جامعه ی ما خانم ها مظلوم ترند؟به نظر شما آیا جامعه ای وجود دارد که این معادله در آن عکس باشد؟
2- شما از کجا متوجه شدید که در جامعه ی ما زنان مظلوم ترند؟
3-به فرض عدم صحت تمام حرف های مطلق یک طرفه ی من چه اتفاقی باید بیفتدو چه روندی باید طی شود تا دیگر زنان در جامعه ی ما احساس مظلوم بودن نکنند؟
۲۲ اسفند ۹۰ ، ۱۳:۰۸ پرستار باشی
در جوابیه ی عادل:
آنچه شما آن را به هم پریدن نامیدی من آزاد اندیشی می نامم . شاید مردانی نیز باشند در جامعه که بنا به خیلی از دلایل زنان را قشر مظلوم این جامعه ندانند. و بالعکس.به عقیده ی من باکس نظرات یک مطلب فضای مناسبی است تا نظرات یکدیگر را به چالش بگذاریم تا تکبعدی رشد نکنیم .آنچه فردی س از خواندن مطلب اصلی و تمام نظرات می فهمد باید حاصل انتخاب او باشد از بین نظر های موافق و مخالف. من این به چالش کشیدن ها را سبب رشد افراد جامعه می دانم.تا کی هر حرفی را هر کسی یا هر استادی زد باید بدون تفکر ، سریع و بدون دلیل قبول کنیم.
اگر آدم بودن دخلی به زن و مرد بودن ندارد و اگر آدم از نگاه جهانیان از زن ارزشمند تر است پس چرا در تقویم هیچ جای دنیا روزی را به نام روز آدم نداریم؟ قرار نیست با نظر کسی به کسی بر بخوره . و گرنه نظر محمدم به من بر می خورد ولی حال می بینید که بر نخورده
۲۲ اسفند ۹۰ ، ۱۳:۱۲ محمدقلی زاده
در جواب پرستارباشی:
کعزیزم من نخواستم حقوق مردان را نادیده بگیرم بلکه من خواستم از حقایق نادیده گرفته شده سخن برانم اول باید اینو قبول کنی و قبولم نکنی باز باید قبول کنی که در طول تاریخ زنها بیشتر از مردها دچار ظلم شده اندحتی از سوی همدمشان یعنی مرد!
دوم من در جایی حرف میزنم (معمولا)که حق مظلومی پایمال شود و مطمئنا قشر زن هم در این گروه(مظلومان تاریخ)قرار دارند.من خودم هم بعنوان یکمرد اعتراف میکنم که مردها تا توانسته اند از حق خودشان دفاع کرده اند و حتی پا از گلیم خودشان بیرون نهاده اند و به حقوق زن هم پای تعدی نهاده اند.ما حقوق خودمان را در انقلاب صنعتی فراموش نکردیم بلکه اون پای تعدی نهادنها به عقب نشینی کردنها تبدیل شد و ما خیال کردیم که حقمان را از ما گرفتند نه بلکه عدالت برقرار کردند ولی باز بی عدالتی شد!بیکاری مردان هیچ ربطی به حضور زنان در عرصه نداشت آنها فقط میخواستند بحقشان برسند.نمیدانم در جایی که تفاهم باشد دیگر عدم حمایت مطرح نمیشود یعنی میخواهی بگویی بعداز انقلاب صنعتی در همه زندگی ها تفاهم وجود نداشت؟؟ تفاهم یعنی این که زن و مرد همدیگر را حمایت کنند
گفتی تربیت بچه! مشکل ما اینه که فقط فکر میکنیم بچه را باید مادر تربیت کند تربیت تنها از طرف مادر نباید باشد باید تربیت از دو طرف باشد اینجا یک مشکل تاریخی یعنی عهده دار بودن تربیت بچه ها بدست مادران با حضور مادران در جامعه بدست رسانه ها سپرده شد اگر از همان اول مردها هم در تربیت فرزندان مشارکت داشتند باز این تعادل در تربیت کودک از سوی دو طرف برقرار میشد و این مشکل بوجود نمی آمد.
گفتی: چه کسی زنان را وارد کار مردانه کرده است؟" اولا زنان و مردان باید در کار کردن و ساختن جامعه سهیم باشند
دوما فقط زنانی وارد کار مردانه شدند که با مشکل شدید اقتصادی روبرو بودند و اینجا حقوقشان پایمال شده و دولتها هم کاری نکردند و یک معضل بزرگ برای یک قشر مظلوم ایجاد شدبنام وارد شدن در کار مردانه !
۲۲ اسفند ۹۰ ، ۱۳:۱۲ محمدقلی زاده
ادامه کامنت قبلی:
...باز علتش مردها بوده اند و خودشان از این جهت مقصرند که از حقشان دفاع نکرده اند وچقدر مظلوم بودند برای مردها لطف کردند ولی چه لطفی بقیمت زندگیشان تمام شد!
در انتها من زنها را بزرگنشون نمیدنم بلکه از مقامی که لایقش هستن سخن میرانم بلکه از قران ادب بیاموزیم همیشه به زن و مرد میفرماید: یا ایهاالذین آمنو هیچوقت بینشون بی عدالتی ننهاده ولی ما چجور خودمان را تابع همین قرآن میدانیم
و من فمنیستی فکرنمیکنم بلکه دوست دارم اسلامی بیاندیشیم و اسلامی زندگی کنیم
سلام!
بازم که ممد دست گل به آب داد
خیلی جوابیه!! برای هم نوشتین اما همیشه بادمون باشه هرکی ظلم میبینه باید کمکش کرد و هرکی ظالمه باید خفش کرد!
حالا مرد باشه یا زن!
بیاید از آدمیت فراتر رفته و انسان باشیم!
فقط یه چیزم بگم همینجوری که دلم خنک شه :
میگه یک کیلو باش ولی مرد باش!
ولی خانوم یک کیلو هم نیستی
محض شوخی بود حالا هی برای هم جوابیه صادر کنید!
منو وارد این بازی های شوم استکبار جهانی نکنید!
سلام!
بازم که ممد رضایی دست گل به آب داد
خیلی جوابیه!! برای هم نوشتین اما همیشه بادمون باشه هرکی ظلم میبینه باید کمکش کرد و هرکی ظالمه باید خفش کرد!
حالا مرد باشه یا زن!
بیاید از آدمیت فراتر رفته و انسان باشیم!
فقط یه چیزم بگم همینجوری که دلم خنک شه :
میگه یک کیلو باش ولی مرد باش!
ولی خانوم یک کیلو هم نیستی
محض شوخی بود حالا هی برای هم جوابیه صادر کنید!
منو وارد این بازی های شوم استکبار جهانی نکنید!
ای خیانتکار
۲۳ اسفند ۹۰ ، ۱۰:۵۰ محمدقلی زاده
همینو کم داشتیم:
کتک خوردن عروس نگون بخت در شب عروسی
عروس نگون بخت در شب عروسی اش از همه خانواده داماد کتک خورد تا بفهمد موافق عروسی وی نبوده اند. - به گزارش فارس، پنج شنبه شب گذشته در حالی عروسی یک زوج جوان به پایان رسید که حداقل عروس تیره بخت خیال می کرد کدورت های خانواده اش با خانواده داماد به پایان رسیده است ...
(مرده شور این فرهنگو ببرند)
حالا هی بگید مردها کتک خورندنمیدونم
در جواب پرستار باشی:
عزیزم من به اون شدتی که گفتی بهم بر نخورده و کلا تحمل نظرات مخالف رو دارم. اما نظر مخالفی که با دلیل و استدلال خودشو اثبات کنه، و نه تیکه انداختن و طعنه زدن به نظر دیگری!
در مورد این روز زن هم مشکلی ندارم. چه بسیار روزای مرد و جوان و دختر و مهندس و...
من میگم بین مرد بودن و یا زن بودن نه تفاوت قائل بشیم و نه تشابه. و نه به دنبال برتری و یا ضعف یکی نسبت به دیگری.
باور کنیم که این دو تا نقش مکمل هم رو دارن. حتی هم جنس گرا ها هم به خودشون تلقین می کنن که به جنس مخالف وابسته نیستن. حالا یا باباش باشه یا ننش یا زنش یا داداش یا...
...........................................
در کل فک کنم برای اولین مرتبست که در بست با نظر " از باران... " عزیز موافقم.
۲۶ اسفند ۹۰ ، ۰۸:۰۹ viona (پرستاری 90 شاهد)
آسمان غرق خیالست کجایی آقا،

آخرین جمعه سال است کجایی آقا،

یکنفس عاشق اگر بود زمین میفهمید،

عاشقی بی تو محال است کجایی آقا...

"اللهم عجل لولیک الفرج"

۲۷ اسفند ۹۰ ، ۱۴:۳۹ محمدقلی زاده
بچه ها ببخشید بعضی وقتا اعتراف به اشتباه هم خوبه !!
من در رابطه با مطلب انتقاد ویرانگر زود و شتابزده قضاوت کردم !!
کرم میوه ایندفعه از بیرون بوده من زود قضاوت کردم !!
میگم خدایا این کیه به اسم من مطلب میذاره و برای مطالب من کامنت میذاره !!
مثلا اخیرا واسه مطلب آخرم نوشته بود چقدر پرورویی که رفتی باز برگشتی عجب رویی داری روتو برم!!
وبلاگمون هک شده بود امیدوارم اخرین غممون باشه !!
و حداقل از من عبرت بگیرید و زود قضاوت نکنید مدیر وبلاگ آزادرش به یه مورچه هم نمیرسه !!
خلاصه عیدتون پیشاپیش مبارک
۲۹ اسفند ۹۰ ، ۰۹:۲۵ پرستار آزاد قم
دوقدم مانده به خندیدن برگ

یک نفس مانده به ذوق گل سرخ

چشم درچشم بهاری دیگرتحفه ای یافت نکردم

که کنم هدیه تان یک سبدعاطفه دارم

همه ارزانیتان سال نومبارک

امیدوارم سال خوبی رادرپیش روداشته باشید .پیشاپیش عیدتان مبارک
۰۳ فروردين ۹۱ ، ۱۶:۰۹ پرستار کوچولو (سمیه)
سلام سال نو مبارک
امیدوارم قشنگ ترین و بهترین روزهای خدا براتون رقم بخوره

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی